To by mohlo znamenat, že tato planeta má oceány ve kterých se mohl vyvinout život. Nicméně nejlepší zprávou pro možný život na planetě Ross 128b je její klidná hvězda. Jako mnoho dalších planet, které jsme dosud objevili, obíhá i Ross 128b kolem relativně tmavého a chladného červeného trpaslíka ve vzdálenosti zhruba 20× menší, než je vzdálenost Země od Slunce.

Obyvatelná oblast červeného trpaslíka - úzký pruh, ve kterém by se voda na povrchu planety mohla nacházet v kapalném stavu, pokud planeta v této oblasti hvězdu obíhá - je obvykle mnohem blíže hvězdě, než je tomu u Slunce. Nicméně červení trpaslíci jsou náchylní k silným erupcím ultrafialového a gamma záření, které může být velice nebezpečné. Planety nacházející se takto blízko u červených trpaslíků tedy budou pravděpodobně čelit velice silným dávkám radiace, což by podle mnoha vědců mohlo způsobit neschopnost těchto planet hostit život.

Nicméně Ross 128 je mnohem klidnější než většina známých červených trpaslíků. I když nově objevená planeta obíhá takto blízko svě hvězdy, dostává asi jen 1,38× více záření než Země.

Klidná hvězda by mohla podporovat rozkvět života.

Klidná hvězda by mohla podporovat rozkvět života. [ESO/M. Kornmesser]

Podmínky na nebližší planetě k Zemi, která se nachází uvnitř obyvatelné oblasti své hvězdy, Proximě Centauri b, jsou pravděpodobně mnohem méně příhodné. Její hvězda, Proxima Centauri, je také červený trpaslík, ale pravidelně vyvrhuje natolik silné dávky radiace a částic solárního větru, že by dokázaly doslova "odfouknout" atmosféru blízké planety.

V porovnání s Proximou Centauri a množstvím jiných červených trpaslíků "se zdá, že Ross 128 je mnohem klidnější hvězda, takže její planety by mohly být nejvíce podobné našim představám o podmínkách vhodných k životu" uvedl Xavier Bonfils z univerzity v Grenoblu, který vedl evropský tým stojící za objevem této planety. Jejich práce bude brzy publikována v časopise Astronomy & Astrophysics.

Nejen, že je Ross 128b potencionálně vhodnějším kandidátem pro život, než Proxima Centauri b, ale také míří směrem k Zemi. Tým uvádí, že za 79 000 let bude Ross 128 naším nejbližším hvězdným sousedem, což udělá z Ross 128b nejbližší exoplanetu.

Ross 128b byla objevena přístrojem High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher (HARPS) namontovaném na evropském teleskopu v Jižní observatoři v v La Silla v Chile. HARPS hledá exoplanety tak, že sleduje mírné odchylky pohybu hvězd, které způsobují obíhající planety. Z těchto dat pak mohou vědci vypočítat oběžnou dráhu planety a také její hmotnost.

Ačkoliv je Ross 128b považována za planetu s mírným klimatem, astronomové si stále nejsou jisti, ve které části obyvatelné oblasit své hvězdy se nachází. Jelikož planeta z našeho pohledu nepřechází přes sovjí hvězdu (netranzituje), není možné získat detailnější informace nebo zjistit složení její případné atmosféry.

Mohla by tak být oázou pro život. Nebo by také mohla být pekelným světem, podobným Venuši, nebo zmrzlou pustinou připomínající měsíce Neptunu bez možnosti existence vody v kapalném skupenství.