Tyto ruiny jsou dnes archeology označovány jako Chrám slunce a jsou známy jako místo, kde byl vyznáván kult boha Ra.

Jedná se o část pyramidového komplexu Abúsír, která byla vybudována za vlády páté dynastie v období staré říše , okolo roku 2400 před naší letopočtem.

Pozůstatky pyramidy v Abu Gorab.

Pozůstatky pyramidy v Abu Gorab.

Tento chrám slunce měl v dávných dobách představovat živoucí sílu slunečního boha Ra, alespoň podle náboženského výkladu kněžích v Heliopolisu.

V dávných dobách byla lokalita Abu Gorab doslova poseta takzvanými Chrámy slunce. Podle soudobých poznatků existovalo v Abu Gorab celkem šest chrámů slunce pocházející z období páté dynastie.

V dnešní době už lze rozeznat pozůstatky pouze dvou z nich, chrám Userkafa a chrám Nyuserra, který je nejlépe dochovaným chrámem v této lokalitě.

Někteří badatelé si myslí, že chrámy v Abu Gorab byly využívány jako astronomické observatoře, zejména ke zjištění aktuálního data a denní a noční hodiny. Zajímavé je, že všechny zdejší chrámy byly orientovány od východu na západ, stejně jako pyramidy v Abúsíru.

Dávno ztracené egyptské technologie - Abu Gorab. [YouTube]

Abu Gorab byl také kdysi domovem obrovského obelisku, z něhož dnes stojí pouze základy.

Obelisk

Archeologické vykopávky na západní straně zdejšího nádvoří odhalily něco, co vypadá jako ruiny obrovského kamenného obelisku, který měl podle odborníků symbolizovat místo odpočinku slunce a boha Ra.

Z obelisku se však dochoval pouze podstavec se zkosenými stranami a plochou horní stranou. Podstavec je vysoký 20 metrů a byl vybudován z červené žuly a vápence. Odborníci odhadují, že společná výška podstavce a obelisku, který na něm stál, mohla být až 70 metrů.

Díra vyvrtaná v jednom z kamenů v Abu Gorab. Jaká technologie umožnila před tisíci lety vyvrtat takto dokonalý otvor?

Díra vyvrtaná v jednom z kamenů v Abu Gorab. Jaká technologie umožnila před tisíci lety vyvrtat takto dokonalý otvor?

A Abu Gorab se také nacházejí obrovské bloky červené žuly vážící několik tun. Tyto masivní bloky kamene jsou dokonale opracované, mají naprosto precizní řezy, dokonale vyleštěný povrch a byly k sobě sesazeny s takovou přesností, že mezery mezi nimi jsou současnými přístroji neměřitelné. Badatelé nejsou dodnes schopni říct, jakým způsobem byly tyto bloky k sobě s takovou přesností umístěny.

Ačkoliv tedy toto místo muselo v dobách své slávy vypadat opravdu majestátně, dnes zůstává důkazem kataklyzmatické události, která se zde v dávných dobách odehrála. Obrovské bloky kamene jsou rozházené po celém prostoru, jako by je vymrštila do dálky neznámá síla.

Stejně jako ruiny Puma Punku v Bolívii vypadá Abu Gorab jako kdyby přežilo událost, která způsobila téměř kompletní zkázu. Někteří návštěvníci tvrdí, že celé místo vypadá, jako kdyby bylo úmyslně zničeno obrovským výbuchem.

To však nejsou všechny záhady, které Abu Gorab skrývá. Neméně záhadným prvkem jsou obrovské čtvercové alabastrové "mísy" s podivným vzhledem, který připomíná ozubená kola.

Čtvercová alabastrová mísa s okrajem připomínajícím ozubená kola

Čtvercová alabastrová mísa s okrajem připomínajícím ozubená kola

Egyptologové si myslí, že tyto velké mísy byly používány kněžími jako nádoby na posvátnou krev zvířat, která do nich proudila a dále z nich odtékala pryč různými kanály vytesanými do kamene. A to i navzdory tomu, že chemická analýza neodhalila žádné zbytky krve nebo jiných podobných tekutin.

Vnitřní povrch těchto mís je až překvapivě hladký a na první pohled jsou na něm patrné stopy po nástrojích a kruhovém opracování, ať už je tedy vyrobil kdokoliv, měl k dispozici poměrně masivní a velice komplexní nástroje, které by kameníci jistě ocenili i v dnešní době.

Mnoho z těchto "obětních mís" je také zvláštním způsobem vyrovnáno v řadě u vstupů do chrámů. Zdá se, jako by zde byly zanechány jen dočasně a čekaly na převoz na jiné místo. Tohoto převozu se však už nikdy nedočkaly a ať už se stalo na tomto místě cokoliv, byly ponechány tam, kde byly.

Další z vrtaných děr, které se nacházejí v kamenech v Abu Gorab.

Další z vrtaných děr, které se nacházejí v kamenech v Abu Gorab.

Tyto vrtané díry a masivní mísy jsou skutečně působivé. Jak se zdá, stavitelé skutečně disponovali vyspělou technologií, o jejíž podobě se můžeme v dnešní době jen dohadovat.